Felállás a kudarc után
Megdöbbentő, milyen sok népmese foglalkozik a kudarc, bukás utáni talpraállás és az újraindulás témakörével. Vagy úgy, hogy egyenesen ez a probléma áll a mesei történet középpontjában, akár úgy, hogy a mese egyébként szán fontos szerepet a kérdésnek.
„A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem az, hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.” (Nelson Mandela)
A téma megjelenése a Király Kis Miklós című mesében
Itt van példának okáért rögtön a Király Kis Miklós című magyar népmese, amelyről korábbi bejegyzésekben már többször szót ejtettünk. A mese szerint miután Király Kis Miklós visszaszerezte a sárkányok által elrabolt Napot, Holdat és Csillagokat, önhittségében és elbizakodottságában nagy hibát követ el: a fényt adó égitesteket magával viszi az arasznyi kis ember.
Hihetetlenül erős érzelmi töltettel bíró elemeket halmoz itt is a magyar népmese. Az „arasznyi kis ember” egyetlen kérdéssel hajszálpontosan és kíméletlenül rátapint Miklós gyenge pontjára, amikor így szól: „Király Kis Miklós! Azt hiszed, tiéd a Nap, a Hold és a Csillagok?” És Miklós ezen a ponton valóban sebezhető. Be is sétál a csapdába.
Szinte hallani véljük a főhős megdöbbenését: „ilyen nincs…” „ezt egyszerűen nem hiszem el…” Mondhatnánk azt is: Király Kis Miklós jött, látott, győzött – és egy pillanat alatt elveszített mindent. Elúszott, amiért megküzdött, a földi világban pedig továbbra is sötétség uralkodik. A mese üzenete számunkra egyértelműen az, hogy újra el kell indulni.
A sárkányokat elpusztító hőst saját gőgös viselkedése ejtette csapdába.
Ám tanul a hibából, most már sokkal szerényebb. Felismeri, kéri és elfogadja a segítséget. Ami eddig „ment zsigerből” – szinte bele sem izzadt a három sárkány legyőzésébe – az most sokkal nehezebb. Nem roskadhat azonban össze az elkövetett hiba miatt. Önmagunk legyőzése a legnagyobb győzelem.
Egy másik példa: Akaratos Pista meséje
Egy korábbi bejegyzésünkben az Akaratos Pista című székely meséből emeltünk ki egy részletet (Ki miből tanul c. bejegyzés). Az ő esete hasonló, mint Király Kis Miklósé. Mindkét hősnek – a bátor sárkányölőnek és az akaratos legénynek – egy kis alázatot kell tanulnia és gyakorolnia: mondjuk, nem is keveset… Miklóst az elszenvedett veszteség téríti észre, Pista a saját jellembeli hibájára kell, hogy rádöbbenjen, ő a bőrén fogja megérezni, hogy mihez és miért kell másként hozzáállnia.
Mindkettőnek magába kell szállni, még ha másképpen is. Át kell rendezniük a gondolataikat, át kell értelmezniük az eddigi viselkedésüket. Király Kis Miklósnak és Akaratos Pistának képletesen szólva egyaránt le kellett szállniuk arról a bizonyos magas lóról ahhoz, hogy emelkedni kezdhessenek. A kudarcon keresztül, annak árán is bizonyos értelemben mindkettőjük számára a fejlődés útja van kijelölve, csak éppen ez az út – képletesen szólva – másképpen van kikövezve…
Ezek a bejegyzések is érdekelhetnek: